W miarę starzenia się nasze zwierzęta, podobnie jak my, doświadczają naturalnego pogarszania się stanu swoich stawów. Utrata chrząstki i stan zapalny mogą znacząco obniżyć jakość życia psa, dlatego istotne jest zapobieganie pogorszeniu się stanu i utrzymywanie mobilności poprzez wsparcie stylu życia i terapię weterynaryjną.
To całkowicie naturalne, że starszy pies jest wolniejszy na spacerach lub niechętny do pokonywania tak długich dystansów, ale może to również oznaczać, że cierpi na bóle stawów. Bez leczenia jakość jego życia ulegnie znacznemu pogorszeniu i będzie to miało negatywny wpływ na jego zachowanie. Choroby stawów mogą jednak dotyczyć nie tylko starszych psów.
Dlaczego powstaje?
Niestety upływ czasu może mieć wpływ na zdrowie psów i one również mogą cierpieć na choroby stawów. Otarcia chrząstki stawowej (artroza) są u nich częste i dotyczą głównie psów narażonych na nadmierny stres fizyczny lub z nadwagą, ale mogą również wystąpić, jeśli zwierzę doznało skręcenia lub złamania. W miarę starzenia się psa tkanki otaczające jego stawy mogą ulegać degeneracji. Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) obejmuje rozpad chrząstki i zapalenie stawów. W ciężkich przypadkach zdegenerowana chrząstka może rozdzielić się i uniemożliwić ruch dużej części stawu lub całego stawu. Kiedy komórki chrząstki ulegają uszkodzeniu, uwalniane są substancje powodujące stan zapalny, ból i inne uszkodzenia chrząstki. W miarę postępów zwyrodnienia staw staje się niestabilny. Może to również powodować poważne objawy układu mięśniowo-szkieletowego, w tym ciągły ból. Na szczęście objawy te można skutecznie leczyć, zmieniając styl życia. Dostępne są nowoczesne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz suplementy diety, które mogą spowolnić postęp choroby i pomóc w gojeniu się chrząstki. Problem występuje częściej u psów otyłych, ponieważ nadwaga powoduje większe obciążenie stawów.
Współczesna choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć wiele przyczyn: uraz, nieprawidłowe zużycie stawów i chrząstki lub zaburzenia rozwojowe, takie jak dysplazja stawu biodrowego, barkowego lub łokciowego lub rozwarstwiające zapalenie kości i chrząstki. W tym ostatnim schorzeniu część chrząstki kostnej na powierzchni stawu obumiera, jej pewna część może się nawet oddzielić i w ten sposób działać jak ciało obce w organizmie. Dysplazja jest spowodowana nieprawidłowym ustawieniem końców kości i powierzchni chrząstki stawu, co może prowadzić do zwichnięcia, zużycia chrząstki i zapalenia stawów.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?
U psów najbardziej oczywistym objawem jest kulawizna, ale istnieje wiele innych oznak wskazujących, że zwierzę może cierpieć na ból stawów, m.in.:
- większa senność
- wolniejsze spacery lub brak chęci pójść tak daleko
- nie lubi, gdy ktoś go dotyka w określonych miejscach lub czesze jego futerko
- w domu lub podczas spaceru doznał drobnych wypadków dotyczących oddawania moczu lub kału
- wstawanie z pozycji leżącej zajmuje mu więcej czasu
- trudniej mu wejść do samochodu
- trzyma głowę lub ogon niżej niż zazwyczaj
- nie chce wchodzić po schodach, wskakuje na łóżko
- siedzi z wyciągniętymi tylnymi nogami
Czy możemy w jakiś sposób zapobiec tej chorobie?
Jak w przypadku każdej choroby, bardzo ważna jest profilaktyka. Ogólnie rzecz biorąc, większy rozmiar i waga predysponuje psa do problemów ze stawami. Dlatego konieczne jest utrzymywanie psa na kontrolowanej diecie. Niskokaloryczna lub ograniczona dieta pomoże zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała i wspomoże utratę wagi. Istnieje wiele diet odchudzających, które są bardzo skuteczne w przypadku większości psów, a także szereg karm opracowanych specjalnie dla psów z nadwagą. Mister Mix Senior Light Dogs to dieta przeznaczona dla dorosłych i starszych psów z nadwagą oraz psów wysterylizowanych/wykastrowanych. Podstawową cechą karmy jest to, że posiada zbilansowaną i odpowiednio dobraną wartość energetyczną z dodatkiem węglowodanów dekstrynowych o średnio niskim indeksie glikemicznym.
Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci w opracowaniu odpowiedniego programu odchudzania. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu i zwracać odpowiednią uwagę na jego dietę.W praktyce oznacza to między innymi żywienie psa dietą bezzbożową. Wiele psów nie radzi sobie ze zbożami, co może prowadzić do reakcji alergicznych i stanów zapalnych.
Jak leczy się zwyrodnieniowe choroby stawów?
Większość szkód spowodowanych przez tę chorobę jest nieodwracalnych. Celem leczenia jest poprawa jakości życia poprzez zminimalizowanie bólu i dyskomfortu oraz opóźnienie postępu choroby. Ułatw psu poruszanie się po domu, na przykład tak, żeby nie uderzał w meble. Nigdy nie podawaj mu środków przeciwbólowych stosowanych w medycynie ludzkiej, chyba że zostały przepisane przez lekarza weterynarii. Wiele leków dostępnych bez recepty może powodować poważne problemy i skutki uboczne.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne opracowane dla zwierząt mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego stawów i łagodzenia bólu, a w ciężkich przypadkach można rozważyć operację protetyczną. Przed podaniem psu jakichkolwiek leków przeciwbólowych weterynarz zaleci wykonanie badań krwi w celu sprawdzenia, czy jego wątroba i nerki działają prawidłowo oraz czy nie występują u niego żadne problemy, które mogłyby się pogorszyć w wyniku stosowania tych leków. Lekarz weterynarii zaleci również regularne sprawdzanie czynności wątroby i nerek psa po rozpoczęciu leczenia choroby. Jeśli zauważysz, że u Twojego zwierzaka występują jakiekolwiek skutki uboczne leku, przestań go stosować.
Inne opcje
- zwiększenie przepływu krwi do stawu
- zapobiegać tworzeniu się szkodliwych enzymów, które zwiększają niszczenie chrząstki w stawie po jego rozpoczęciu
- wspomagać tworzenie włóknistej tkanki łącznej, która leczy uszkodzone obszary
- wspierać tworzenie chrząstki
Jakie suplementy diety oraz inne leki można stosować?
Lekarz weterynarii może zalecić zastrzyki z chondroprotektantów, które wspomagają tworzenie się chrząstki i spowalniają jej uszkodzenia oraz stymulują produkcję płynu nawilżającego stawy zawierającego kwas hialuronowy. Pomocne są suplementy diety, takie jak glukozamina, siarczan chondroityny i kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są silnymi przeciwutleniaczami, które mogą zmniejszać stany zapalne stawów. Wiele produktów zawierających te związki, a także inne śladowe minerały i witaminy, jest smacznych dla psów.
Mister Mix Iperartoflex Dogs jest zaprojektowany tak, żeby zawierał podstawowe elementy służące do tworzenia, wspomagania i przywracania prawidłowej ruchomości stawów. Płetwa rekina pomaga zapobiegać osteoporozie. Kompleks podobny do mukopolisacharydów zawiera szereg substancji białkowych i niebiałkowych, zdenaturowany kolagen oraz glukozaminoglikan, w skład którego wchodzi siarczan glukozaminy i chondroityny. Zielone małże i ekstrakt z kadzidła indyjskiego uzupełnione kwasami tłuszczowymi omega-3 działają przeciwartretycznie. Siarka i długotrwale przyswajalna witamina C przyczyniają się do powstawania kolagenu. Mister Mix Iper Effe Dogs to doskonały naturalny produkt, który wzbogaca podstawową dietę w bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (alfa-linolenowy kwas eikozapentaenowy, kwas dokozaheksaenowy). Nie mogą one być wytwarzane przez organizm i należy je przyjmować z pożywieniem.
Dalsze leczenie
Rehabilitacja jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny weterynaryjnej, podobną do fizjoterapii u ludzi. Wykwalifikowani specjaliści rehabilitacji oferują szeroką gamę zabiegów na stawy, w tym laseroterapię, hydroterapię, ultradźwięki i terapię mięśniową. Akupunktura może być również skutecznym narzędziem łagodzenia bólu. W leczeniu pacjentów z zapaleniem stawów są również stosowane zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (PRP).